Moja firma
Strategia marketingowa, Współpraca z agencją marketingową

Leady sprzedażowe – jak je pozyskać? 4 sprawdzone sposoby

Ewa Szczegielniak
10 minut

Generowanie leadów sprzedażowych to w ostatnim czasie bardzo modne określenia. Są niczym mantra powtarzane w marketingowym slangu, a człowiek spoza branży… niekoniecznie ma pewność, co one oznaczają. Tymczasem pozyskiwanie leadów sprzedażowych to kluczowy etap działań, prowadzących ostatecznie do finalizacji sprzedaży. Zobacz, dlaczego i w jaki sposób pozyskiwać leady sprzedażowe.

4 sposoby na pozyskanie leadów sprzedażowych

Po nitce do kłębka, czyli co to są leady sprzedażowe?

Zacznijmy od podstaw, czyli od definicji. Lead to angielskie słowo oznaczające prowadzić/ przewodzić. Już na tej podstawie łatwiej się domyślić, że leady sprzedażowe to wartościowe kontakty z potencjalnymi klientami – takie, które mają duży potencjał do zamknięcia sprzedaży.

Lead sprzedażowy to nasz potencjalny klient. Osoba mająca określone potrzeby, których realizacja jest możliwa w ramach oferty firmy. Dlatego jest to wartościowy kontakt, który dobrze jest pielęgnować – tak, aby z czasem doprowadzić do zamknięcia sprzedaży.
Można więc powiedzieć, że każdy pozyskany lead sprzedażowy to szansa podjęcia decyzji zakupowej przez potencjalnego klienta, która prędzej czy później może zaowocować sprzedażą. Kiedy dokładnie? Wtedy, gdy potencjalny klient będzie gotowy na zakup i utwierdzi się w przekonaniu, że to Twoja oferta jest najlepszą ze wszystkich.

Uwaga! Nie każdy pozyskany lead sprzedażowy zamieni się w klienta. Jeśli jednak do tego dojdzie, a Ty umiejętnie zajmujesz się obsługą klienta i prawidłowo poprowadzisz kontakt z kupującym, możesz w nim znaleźć partnera na lata. Takiego, który nie tylko raz kupi Twój produkt, ale będzie powracał za każdym razem, gdy pojawi się taka potrzeba, a dodatkowo poleci Cię innym.

Ewa Szczegielniak

Generowanie leadów sprzedażowych może odbywać się dzięki wykorzystaniu różnych, najlepiej współpracujących ze sobą kanałów. Im lepiej zaplanujesz, w jaki sposób ma się to odbywać, tym lepsze efekty możesz uzyskać. Grunt to bardzo dobrze rozpoznać swoich odbiorców oraz ich potrzeby. Dostarczanie użytkownikom tego, co jest im potrzebne dokładnie w momencie, w którym tę potrzebę wyrażają, to połowa sukcesu w drodze do „złapania” leada, a następnie jego zamianę w klienta.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak to powinno wyglądać w przypadku Twojego biznesu, skonsultuj się z ECHO. Bez zobowiązań omówimy, co możesz zrobić, by pozyskiwać wartościowe leady sprzedażowe i rozwijać swój biznes. Specjalizujemy się w marketingu dla firm B2B, zwłaszcza tych działających w branżach technicznych, przemysłowych oraz budowlanych. Dzięki naszemu doświadczeniu i wiedzy możemy pomóc Ci skutecznie dotrzeć do potencjalnych klientów i zwiększyć liczbę wartościowych leadów. Zapraszamy!

Pozyskiwanie leadów to krok w stronę budowania lepszej sprzedaży. Nie tylko tu i teraz, ale w długiej perspektywie

Sprzedaż i proces przyciągania potencjalnych klientów to nie sprint, a maraton. Chodzi o to, aby stopniowo budować wzrosty i poszerzać portfel klientów. Takie podejście gwarantuje stabilność finansową i stopniowe umacnianie pozycji na rynku. Dlatego warto myśleć perspektywicznie i nastawić się w procesie generowania leadów sprzedażowych na budowanie długofalowych relacji z klientami. Takich, które być może nie zaowocują szybką decyzją o zakupie, ale „zasieją ziarno”, którego plony będziesz zbierać za jakiś czas.

Skuteczne pozyskiwanie leadów sprzedażowych pozwoli Ci:

  • zwiększyć rozpoznawalność swojej marki i sprawić, że potencjalni klienci lepiej ją zapamiętają, a co za tym idzie – będą bardziej skłonni wybrać Twoją ofertę niż mniej znanej sobie konkurencji,
  • podnieść liczbę tzw. „punktów styku” z Twoją ofertą – dzięki temu za każdym razem zwiększasz szansę na zamknięcie transakcji,
  • utwierdzić potencjalnego klienta w jego decyzji i pomóc mu wybrać właściwe rozwiązanie z Twojej oferty, czyli, wracając na chwilę do „slangu” – poprowadzić go w dół lejka zakupowego.

Lejek zakupowy – jak działa?

Czym zatem jest lejek zakupowy? To obrazowy opis drogi potencjalnych klientów, która prowadzi ich do zakupu. Najlepiej wyjaśnić to na przykładzie. Załóżmy, że Ty sprzedajesz armaturę kuchenną i łazienkową. Komuś zaczął przeciekać kran w kuchennym zlewie. Zanim ta osoba kupi nową baterię, zapewne wcześniej:

  • poszuka informacji na temat tego, dlaczego może cieknąć kran,
  • przeanalizuje dostępne możliwości (czy wymienić uszczelkę? A może to już się nie opłaca, bo bateria jest stara i mocno zaszła kamieniem?),
  • poszuka różnych baterii kuchennych i zechce porównać je ze sobą,
  • będzie podejmować decyzję o tym, jakiej marki baterię i od którego sprzedawcy kupi.

Aby ostatecznie zdecydował się na zakup w Twoim sklepie, a nie jakimś innym, klient musi:

  • wiedzieć o istnieniu Twojej firmy,
  • mieć świadomość, że oferujesz rozwiązanie odpowiednie do jego potrzeb,
  • uzyskać przekonanie, że Twój produkt najlepiej spełnia jego oczekiwania.

Czasami proces generowania leadów odbywa się w przysłowiowym mgnieniu oka, jednak w większości sytuacji musi upłynąć trochę czasu, aby klient podjął decyzję zakupową. Jeśli chcesz, aby wybrał Ciebie, a nie konkurencję, musisz zacząć od pozyskiwania leadów sprzedażowych, a następnie pielęgnować te kontakty. Tak, aby po nitce do kłębka zapracować na transakcję, która zamieni potencjalnego klienta w klienta fizycznego.

Dobra obsługa leada sprzedażowego znacznie zwiększa prawdopodobieństwo finalizacji transakcji. A raz pozyskany klient, jeśli się o niego dba, jest lojalny przez długie lata.

Obejrzyj nasze wideo i dowiedz się, jak w obsłudze klienta i komunikatach marketingowych wykorzystać język korzyści i zwiększyć szansę na domknięcie transakcji!

Co zrobić, żeby generowanie leadów sprzedażowych było skuteczne?

Pozyskiwanie leadów sprzedażowych jest trochę jak zarzucanie wędki. Żeby przyciągnąć potencjalnych klientów, musisz wiedzieć:

  • kogo szukasz,
  • gdzie go szukać,
  • czym go zachęcić do tego, aby pozostał z Tobą w kontakcie i stopniowo zbliżał się do momentu „połknięcia haczyka”.

Dlatego odpowiedź na pytanie o to, jak generować leady sprzedażowe, wcale nie jest taka prosta. Składa się na to wiele elementów, które dopiero wspólnie tworzą efekt, jakiego oczekiwałeś, i to nie jednorazowo, ale przez długi czas. Poniżej przedstawiamy przykładowe sposoby pozyskiwania leadów sprzedażowych, które mogą pomóc dotrzeć Twojej firmie do konkretnych odbiorców.

1. Określ, które leady sprzedażowe będą dla Ciebie wartościowe

Warto zacząć od określenia tego, jakie pozyskane leady są dla firmy wartościowe, a zatem od odpowiedzenia sobie na pytanie „do jakich potencjalnych klientów jest skierowana moja oferta?”. Im precyzyjniej nakreśli się grupę docelową, tym łatwiej jest pozyskać wartościowe leady i nawiązać kontakty, które mogą zaowocować domknięciem sprzedaży.

Uwaga! Twoja oferta wcale nie musi być skierowana do wszystkich. Nie zaspokoisz potrzeb każdego klienta na rynku, nawet jeśli poszukuje rozwiązań podobnych do Twoich. Przykład? Jeśli wykonujesz usługi montażowe na południu Polski, pozyskiwanie leadów sprzedażowych ze Szczecina czy Gdańska nie ma większego sensu – nawet jeśli Twoja cena będzie bardziej konkurencyjna niż innych, podniosą ją koszty dojazdu. I skończy się albo tym, że klient nie zechce zapłacić więcej, albo że Ty obniżysz cenę i nie zarobisz na wykonanej pracy tyle, ile powinieneś.

2. Postaw na spójną i przemyślaną strategię marketingową w procesie generowania leadów sprzedażowych

Kiedy już wiesz, jakie kontakty do klientów chcesz pozyskać, czas na „rzucanie przynęty”. Jest nią dobrze zaplanowana komunikacja marketingowa. Czyli jaka? Tu nie ma uniwersalnych recept ani rozwiązań. Powinna być uszyta na miarę tego:

  • w jakiej branży działasz,
  • jakie są Twoje cele biznesowe (chodzi m.in. o skalę, na jaką chcesz generować leady, a później klientów oraz możliwości obsługi kontaktów, jakie ma Twoja firma),
  • jaki jest Twój budżet.

W dzisiejszych czasach podstawa to promocja w internecie. To od wyszukiwania w wyszukiwarce Google większość osób zaczyna dzisiaj poszukiwanie jakichkolwiek usług i produktów. Tu będzie Ci najłatwiej dotrzeć do potencjalnych leadów sprzedażowych oraz klientów.

  • Twoja strategia powinna obejmować takie elementy, jak:
    dobrze zaprojektowana strona internetowazoptymalizowana pod konwersję, czyli taka, która szybko i czytelnie przedstawi Twoją ofertę w atrakcyjny sposób i poprowadzi do dalszego kontaktu, a jednocześnie będzie pomagała w pozycjonowaniu;
  • odpowiednia widoczność w wyszukiwarkach – zadbaj o to, aby link do Twojej strony pojawiał się wysoko w wynikach wyszukiwania na słowa, które są powiązane z ofertą firmy, dzięki temu łatwiej będzie Ci dotrzeć do konkretnych odbiorców i pozyskać leady; Dodatkowo możesz również wzmocnić swoje działania, wykorzystując kampanie reklamowe w formie linków sponsorowanych, które wyświetlają się poza tzw. wynikami organicznymi;
  • reklama płatna na stronach zewnętrznych – dobrze jest przy tym wykorzystać elementy tzw. remarketingu, pozwalającego wyświetlać spersonalizowane reklamy osobom, które już zajrzały na stronę Twojej firmy; zadziałają jak najskuteczniejsze przypomnienie;
  • content marketing – warto pomyśleć o budowie merytorycznego bloga firmowego; jest to miejsce, w którym możesz publikować m.in. poradniki adresowane do klientów na różnym poziomie gotowości do zakupu; takie treści pomogą Ci dotrzeć do tych, którzy dopiero poszukują rozwiązania swoich problemów, i pozwolą zdobyć więcej „punktów styku”.

Generowanie leadów sprzedażowych w dużej mierze opiera się na skutecznym marketingu online. Aby pozyskiwać leady sprzedażowe efektywnie, warto sięgnąć po różnorodne narzędzia i techniki, które umożliwiają precyzyjne dotarcie do potencjalnych klientów. Warto więc postarać się o przemyślaną obecność w mediach społecznościowych oraz sięgnąć po możliwości, jakie daje np. e-mail marketing. Sprawdzą się jako uzupełnienie dobrego content marketingu i zwiększą widoczność dobrych artykułów na Twoim blogu. Należy jednak pamiętać, że media społecznościowe, e-mail marketing, a także reklamy w wyszukiwarce Google to tylko niektóre z elementów, które mogą pomóc w generowaniu leadów.

 

3. Zapewnij klientom wysoką jakość obsługi

Ci, którzy będą zadowoleni, chętnie do Ciebie powrócą. Ale nie tylko! Polecą również Twoje usługi znajomym, którzy będą poszukiwali partnera z branży, w której działasz. A jak zapewne wiesz, siła polecenia jest OGROMNA – zwłaszcza, gdy rekomendacja pochodzi od osoby, którą dobrze znasz. Dlatego wiele zależy od tego, jaką jakość usług oferujesz.

4 sposoby na pozyskanie leadów sprzedażowych

Wysoka jakość obsługi klienta buduje dobre wrażenie, a to przekłada się na rekomendacje, co zapewnia generowanie leadów sprzedażowych.

4. Zachęć klientów do pozostawiania opinii

Opinie w internecie, zwłaszcza w zaufanych miejscach, np. takich jak wizytówka Google, działają równie dobrze jak bezpośrednie polecenia, a czasem… nawet lepiej. Im jest ich więcej, tym łatwiej będzie Ci generować leady sprzedażowe. Powód jest prosty: Twoja firma stanie się znacznie bardziej wiarygodna, a w efekcie osoby, które szukają partnera na rynku, chętniej skierują swoje zainteresowanie właśnie w jej stronę.

Pozyskiwanie leadów to dopiero początek drogi, czyli „co mi z tego, że mam zapytania, jeśli nie mam klientów”

Dobrze poprowadzony marketing doprowadzi nowych klientów do Twojej firmy i pomoże przy generowaniu leadów. Przemyślana i dobrze wdrożona strategia marketingowa sprawi, że telefony zaczną dzwonić, a skrzynka mailowa rozgrzeje się do czerwoności. Ale to nie oznacza jeszcze, że możesz odtrąbić sukces! Teraz piłeczka jest po Twojej stronie. To Ty odpowiadasz za to, żeby zamienić wartościowego leada w klienta. Żeby się to udało, musisz się zaangażować w ten proces w 110%!

Dobrze obrazuje to przykład dwóch firm z branży bram garażowych, które prowadziliśmy w ECHO. Po jakimś czasie zauważyliśmy, że jedna zaczęła się bardzo szybko rozwijać po wdrożeniu naszej strategii marketingowej. Za to druga stała w miejscu. Postanowiliśmy zgłębić temat obsługi zapytań ofertowych. Okazało się, że zarówno jeden, jak i drugi nasz klient otrzymywał dużo zapytań ofertowych, ale po prostu… różnie sobie z nimi radzili. Drugi z klientów na obszerne zapytania otrzymane od potencjalnych kupujących, zawierające kilka pytań udzielał odpowiedzi po kilku dniach, jednym zdaniem w stylu „taka brama 3 600 zł”. Oczywiste jest, że na dzisiejszym rynku to nie wystarcza, aby domknąć sprzedaż.

Właśnie dlatego, aby lead generation prowadziło do sprzedaży, praca musi być wykonana po dwóch stronach: agencji marketingowej i firmy, która ją zatrudnia. Tylko „połączone siły” i maksimum zaangażowania przełożą się na ostateczny sukces.

Co zrobić, żeby pozyskiwanie leadów sprzedażowych kończyło się sprzedażą?

Kluczem do tego, aby lead stał się klientem, jest jego właściwa obsługa. Zadbaj o to, aby:

  • szybko reagować na pytania użytkowników i jakiekolwiek próby kontaktu ze strony potencjalnego klienta – upewnij się, że Twoje linie telefoniczne i skrzynka mailowa poradzą sobie ze wzrostem zainteresowania ofertą oraz że Twoi pracownicy będą w stanie szybko obsłużyć zapytanie,
  • wsłuchiwać się w oczekiwania klienta i stać się dla niego doradcą przy dokonywaniu wyboru – bądź proaktywny; zadawaj pytania i proponuj dobre rozwiązania,
  • atmosfera komunikacji z potencjalnym klientem była przyjazna, otwarta i budowała zaufanie.

Podejdź do każdego potencjalnego klienta na poważnie i z szacunkiem. Owszem, nie każdy z nich ostatecznie kupi. Jeśli jednak tak się nie stanie, pozostanie dobre wrażenie, które może zaowocować w przyszłości.

Masz problemy z pozyskiwaniem leadów?
Chcesz skuteczniej zwiększać sprzedaż?
Skontaktuj się z nami!

Specjalizujemy się w marketingu dla firm B2B, działających w branżach technicznych, przemysłowych oraz budowlanych.

Czy ten materiał okazał się przydatny?

Oceń materiał korzystając z gwiazdek

Średnia ocena 4.8 / 5. Liczba głosów: 16

Brak ocen.

4.8
(16)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *


Treści na stronie są własnością intelektualną firmy ECHO. Ich kopiowanie w całości lub fragmentach jest naruszeniem praw autorskich.

Copyrights © Agencja ECHO 2024